Yeni Yıl

Gamze Güven
932 views

Yeni bir yılı daha, yine hiç bitmeyen umudumuzla karşılıyoruz.

İnsan olarak, binlerce yıl öncesinde de daha güzel yarınlara ulaşmak çabasındaydık şimdi de aynı çabadayız. Bize sunulan coğrafyada, doğaya ve onun üzerinde barınan her canlıya karşı acımasızca artmaya devam eden şiddetin son bulduğu, eşitçe ve adil paylaşımı gerçekleştirebildiğimiz, yoksulluğun ve yoksunluğun olmadığı, emeğin sömürülmediği ve değer gördüğü, adil bir dünyada yaşama umudumuz, hayallerimiz ve çabamız devam ediyor ve etmeli.

Umut, yaşama dair içimizdeki binlerce duygunun belki de en değerlisi ve en onarıcısı. Yeniden başlamanın, uyanışın, her şeye rağmen ayakta kalabilmenin adı umut ve bizler umut ettiğimiz sürece varız. Hayatın anlamını ve değerini fark eden kişiler olarak her tür zorluğa, adaletsizliğe, zorbalığa rağmen inadına hayal kurmaya, umut etmeye ve gülümsemeye de devam edeceğiz. Hayat bazen bizleri çok zorlasa da kutsal olan yaşam hakkına, insanca koşullarda çalışma ve onurumuzla yaşama hakkına izin vermeyen bir sistemde yaşamak zorunda kalsak da bunların son bulması için var olan o büyük kuvvete, umudumuza ve hayallerimize sarılmaya ve umutlarımızı gerçek kılmak için mücadele etmeye de devam edeceğiz. Bunu kendimize ve geleceğe borçluyuz.

Şimdi, bize umudu çok da güzel anlatan bir Edip Cansever şiiri ile selamlayalım yeni yılı…

UMUŞ

Bütün iyi kitapların sonunda
Bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda
Meltemi senden esen,
Soluğu sende olan
Yeni bir başlangıç vardır.

Parmağını sürsen dünyaya, rengini anlarsın
Gözünle görsen elmayı, sesini duyarsın
Onu işitsen, yuvarlağı sende kalır,
Her başlangıçta yeni bir anlam vardır.

Nedensiz bir çocuk ağlaması bile

Çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.

Bu dizeleri de kalbimizde taşıyarak diyoruz ki; Dünyaya inanın, kendinize inanın, dostluklara inanın, sevgiye inanın, gelecek güzel günlere inanın…

Herkese neşeli, umutlu ve sanat dolu bir yıl dileriz.