Kışın Sonu Bahardır

Savunma Susturulamaz

Emegin Seruveni
384 views

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesinde 2013 yılından beri devam eden davanın sonunda,
Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, dernek yöneticisi ve üyesi Av. Oya Aslan ve Av. Barkın Timtik’in de bulunduğu 22 avukatın cezalandırılmalarına karar verildi. 11.11.2022 tarihinde verilen karar da avukatlara 6 yıl 3 aydan, 12 yıla varan hapis cezaları verilmiş, beş yılın üzerinde tutuklu bulunan avukatların tutukluluk halinin de devamına karar verilmiştir.

Yargılamada sayısız hak ihlalinin yapıldığı, Avukatlık mesleğinin ifasını cezalandıran, savunma dokunulmazlığını hedef alan bu karar kabul edilemez.

Başta Av Selçuk Kozagaçlı ve yargılanan diger avukatlar, her zaman ezilen, hakları yenilen insanların yanında olmuş, gerektiğinde bu insanlar için canlarını ortaya koymuştur. Her zaman dimdik ayakta, hiç kimseye boyun eğmeden ve el etek öpmeden, savunma mesleğinin onurunu korumuş gerçek anlamda HALKIN AVUKATLARIDIR. Onurlu bir yaşam için, adalet için verdikleri savaşı selamlıyoruz.

28 ilin Barosu tarafından yayınlanan bildiride de vurgu yapıldığı üzere, “Savunmanın varlık sebebi, yurttaşların hak ve özgürlüklerinin korunması, hakikatin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunulması ve adil yargılanmanın sağlanmasıdır. Ancak savunma; savunma faaliyetleri nedeniyle hiçbir dönemde bugün olduğu kadar yargılamalara konu edilmemiş ve susturulmaya çalışılmamıştır.” Bu kararlarla da susturulamayacaktır.

Yine Av.Selçuk Kozağaçlı’nın son sözleriyle diyoruz ki ;

“Kışın sonu bahardır.”
” Devrimci avukatlar teslim alınamaz!
Biz Kazanacağız!

Emeğin Hukukçuları