Azap Yolu

Hayati Uçar
899 views

Yönetmen : Sam Mendes
Yapımcı : Sam Mendes- Richard D.Zanuck
Senarist : David Self
Oyuncular :
Tom Hanks
Tyler Hoechlin
Paul Newman
Jude Law
Daniel Craig

“Cinayete eşlik eden sonsuza dek lanetlenir. Bu Katolik inancı filme adını verir, Azap Yolu…

Azap Yolu, Max Allan Collins’in aynı isimli eserinden, yani çok sevilen bir grafik eserden, çizgi romandan uyarlanan Sam Mendes’in yönettiği, Tom Hanks, Jude Law ve Paul Newman gibi isimleri bir araya getiren 2002 yapımı bir filmdir. 1930’lu yılların Orta Amerika’sında geçen müthiş bir gangster filmi. Filmin geçtiği kasabanın adı da “Azap” …
O devrin portresi gangsterler tarafından çizilmektedir. Michael Sullivan, karanlık iş hayatı ile aile hayatını birbirinden ayrı tutmaya çalışan bir babadır. İki oğlundan birinin bir gün yaptığı bir işe tanık olmasıyla beraber iki hayatı arasında kurduğu o hassas denge bir anda bozulur.
Sullivan hiç istemediği halde, oğlunun da olayların içine girmesi nedeniyle kendisini son derece tehlikeli olayların içinde bulur. Sullivan sonucu ne olursa olsun oğlunu koruyacaktır. Ona bir şey olmaması için hep tetikte bir hayat yaşamak zorundadır. Artık Sullivan’ın bütün hayatı ve amacı bu dengenin altüst olmasına yol açanlardan intikam almaktır. Filmde, babalar ve oğullar arasındaki karşılıklı sevgi bağı, ihanet, sadakat, intikam ve kurtarma çabaları anlatılır. Bu dram örgüsü nedeniyle de sinema yorumcuları tarafından melankolik ve karamsar bir gangster filmi olarak da tanıtılır.
Azap Yolu, çok farklı bir anlatıma sahip. Yönetmen Sam Mendes hem kendi dilini kurmayı hem de filmin uyarlandığı grafik romanın öyküsüne sadık kalmayı başarıyor. Mendes’in senaryoya eklediği alt öyküler de filmi oldukça zenginleştiriyor.

Bu filmde yağan o müthiş yağmurlar filmi görsellik açısından da daha anlamlı kılıyor. Filmin en etkileyici sahnelerinden biri de yine yağmurla gelir. Sullivan yağmurlu bir gecede tüm adamları taradıktan sonra John Rooney’in yanına gelir. John Rooney ona der ki: ‘Bunu sen yaptığın için mutluyum…’ve Sullivanın gözleri yaşarır ardından tetiği çeker. Tak tak tak…

Oyuncuların her biri öyle bir oyunculuk sergilemiş ki filim bütünlüğünde en ufak sapma yok.

Görüntü yönetmeni sanki her resim karesini canlı bir atmosfere çevirmiş bu yüzden aldığı Oskar ödülü de boşuna değildir.
Film, 6 Dalda Oscar Adaylığına gösterilmiş ve En İyi Sinematografi dalında Akademi Ödülünün sahibi olmuştur.
Paul Neyman sanatının son zamanların da oyunculuğun zirvesine çıkmış olan benim de çok beğendiğim bir oyuncudur. Bu filmde bir kez daha onu izlemek muhteşemdi. Tom Hanks yine oynadığı diğer roller gibi bunun da hakkını vermiş. Jude Law’ ın oynadığı karakter çok farklı bir tip. Bu zamana kadar birçok farklı rolde izlesek de bu karakter oynadığı en uç karakter olarak tarihe geçecek nitelikte.
Aslında bu filmin özünü, filmin sonunda yalnız kalan Michael’ın şu sözlerinde buluruz!
“Babamın tek korkusunun oğlunun da aynı yolda yürümesi olduğunu anladım. O gün elime son kez silah aldım. Herkes benim bir çiftlikte büyüdüğümü sanıyor. Sanırım bir bakıma öyle de oldu. Ama ondan önce, 1931 kışında yolda geçen 6 haftada bir ömür yaşadım. İnsanlar bana Michael Sullivan iyi mi yoksa kötü müydü diye sorduklarında hep aynı cevabı veriyorum. Onlara o benim babamdı diyorum.”
Oldukça sürükleyici ve izlerken keyif alacağınız bir film. Umarım benim kadar beğenirsiniz.
İyi seyirler.