Zorba

Hayati Uçar
856 views

Yunan edebiyatının tartışmasız en büyük yazarları arasında yer alan Nikos Kazancakis’in aynı adlı eserinden uyarlanan Zorba, bu kahraman üzerinden ders niteliğinde fikirler sunar izleyiciye. Zorba hayatın sırrını çözmüştür; Zorluk ve yenilgilerle dolu olan bu hayatın sırrı, asla pes etmemekten geçer. Evet, Zorba asla pes etmez!
Yönetmen: Mihalis Kakoyannis
Yapımcı: Mihalis Kakoyannis
Anthony Quinn
Senarist: Mihalis Kakoyannis
Nikos Kazancakis’in romanından
Oyuncular:
Anthony Quinn
Alan Bates
Irene Papas
Lila Kedrova
Müzik: Mikis Theodorakis
Sizlere güncel film tavsiye edemiyorum hatta aslında bilinçli olarak etmiyorum. Bana göre son yirmi yılda sinema sektöründe parmakla sayılacak kadar az film var. Animasyon görüntülerin içinde sıçrayan kovalayan insanlar görürüz en fazla. Bence gişe başarısı her şey olduğu için oyuncunun rol yapmasına da gerek yoktur. Bu dublörlere de yaptırabilirler. Sylvester Stallone gibi yetmişinde atlayan, zıplayan oyuncular bu yüzden var.
Bu konuyu fazla uzatmadan filme girelim.
Yukarıda da bahsettiğim üzere Zorba, Nikos Kazancakis’in yine aynı adlı romanından sinemaya çevrilmiştir.
Yunan kökenli bir İngiliz yazara Yunanistan’da bir maden ocağı kalır. Kendisi bu maden ocağını işletmeye karar verir. Kasabaya geldiğinde Zorba ile tanışır. Zorba dünyaya çok farklı açılardan bakan birisidir. Dünyaya boş vermiş gibi görünse de aslında hayatın her detayının farkındadır. Maden çıkartmak için malzeme almaya Rusya’ya giden Zorba uzun süre geri dönmez. Yazara bir mektup gelir, mektup Zomba’dandır. Malzeme almak için aldığı parayı bitirdiğini, kendisinin bir an evvel Moskova’ya gelmesini ister. Burada farklı bir mavi görmüştür, daha önce hayatında böyle bir mavi hiç görmemiştir. Bu nedenle onun da girmesini istemektedir.
Dünya’dan aldığı farklı tatları birileriyle paylaşmak “ben fark ettim sende fark et” demek istiyordur aslında. Yazar Zorba’ya kızmaktan ziyade Zorba’nın kişiliğine kaptırır kendini. Zorba’ya göre “yenilgiler hayatın kaçınılmaz parçalarıdır ve o yenilgileri sürekli yaşamak edinilen zaferleri önemli kılar.”
Büyük bir bunalım içinde, hayattan bir beklentisi kalmamış olan yazar, hayatı yeniden keşfetmeye başlar. Öyledir ya, değişimin nerede ne zaman başlayacağını asla bilemezsin.
Filmin oyuncuları dönemin en usta oyuncuları olan Alan Bates , İrene Papas ve Anthony Quinn’dir. Bu çağdaş romandan kaynak alan büyük filmin, çağdaş büyük oyuncuları.
İzlemeye değer bir film, Pazar gününüzü dolu dolu geçirmek için ideal…