Şanslı Cenin

Mustafa Angın
610 views

Doğmamış bir cenin ile yaşını başını almış bir kimse arasında uçurumlar ötesinde fark vardır. Doğmamışsan çocukluğun çamur ve pislik içinde geçmeyecek demektir. Tezgâhını zabıtaya kaptırmış babadan gelecek bir ekmeği hasretle beklemen de gerekmeyecek. Sidik kokulu donunla arkadaşlarının arasına karışmak korkusu yaşamayacaksın. Bisiklete binen, top oynayan çocuklara özlemle bakmayacaksın demektir.

Daha çocukluğun başlamadı bile. Arabanın altından küfreden sert bir sözle dalgınlığından sıyrılmayacak ve lan anasını diye başlayan ve lokma takımını uzat diye bağıran ustanın sesini hiç duymayacaksın. Okula giden çocukların arkasından iç çekerek bakmayacaksın. Torna atölyesinde parmaklarını kaybetmeyecek ve bir kızın göğsünü okşamanın ne demek olduğunu bilmeyeceksin. Gres yağlı ellerinle içinde katık olmayan ekmeğini çiğnerken az önce yediğin dayaktan ötürü patlayan damağının her çiğnemedeki acısını duymayacaksın.

Hiç uçurtman olmamasına hiç üzülmeyeceksin.

Zulüm, zorbalık, işkence, dayak, mahpusluk hapis, zindan, hücre cezası görmeyeceksin. Sokaklarda aylak, işsiz, kahvehane köşelerinde birileri çay ısmarlasın diye beklemeyeceksin.

Doğmamış ceninin hastalanmayacak, yaralanmayacak ve ilaç doktor derdine düşmeyeceksin.

Parmakları olmayan bir adamla niye evleneyim lafını gıyabında bile duymayacaksın. Karanlık bir odalı evin camı kırık penceresinde kirayı geciktirdin diyen adamın çığırtkan sesini duymayacaksın.

Hiç fotoğraf makinan dürbünün ve spor ayakkabıların yok diye ağlayıp zırlamayacaksın.

Ona küflü ekmek yedirmek zorunda olduğun için, canın acıyarak başını okşayacağın bir çocuğun olmadığı için de hiç kaygılı, tasalı uyumayacaksın.

Fön makinası, parfüm, krem kullanan, denizde sörf yapanlara gıptayla bakmayacaksın.

Bir grev, bir boykot, bir direnişte kafanın patlaması, gözünü kaybetme olasılığı bile olmayacak.

Bir mezarın, bir tabutun adının yazılı olduğu bir taş yığını seni ziyaret eden ağlayan yakınların bile olmayacak.

Daha yazmadıklarımız ve on binlerce yazılı olan çile ve zorba çemberinden geçmeyecek ve giyotinde düşen kafanı asla göremeyeceksin.

Sakat doğmak ihtimalinin olasılık bile olmadığı dünyasız bir evrensizlikte, cansız olmadığını bilmeyerek, ölmeden doğmayacaksın.

Ne kadar şanslısın be doğmamış Cenin…