Motorun Üzerindeki Kaporta Bizim Bedenimiz

Nazım Tokşen
1.243 views

Kocaeli ilinde moto kurye olan Elvin Danışmaz, geçtiğimiz günlerde trafikte iki erkek tarafından darp edildi. Özellikle pandemi döneminde önemi artan moto kuryeler, sürekli şiddet ve ağır çalışma koşulları ile karşı karşıyalar. Trafikte küçücük bir mesele için iki erkeğin çok ağır şiddetine uğrayan emekçi dostumuzun yanında olup, yaşadıklarını kendisinden dinleyip okuyucularımıza aktarmak istiyoruz. Ayrıca şunu bir kez daha belirtmek isteriz; Kalabalıklar arasına girmeye çekindiğimiz uzun pandemi döneminde, moto kuryeler çalışmaya devam etti. İnsanların ihtiyaçlarını kapılarının önüne kadar getirdi. Yaptıkları iş gereği fazlasıyla zaman baskısına maruz kalan bu insanların tek istediği şey ise fark edilmek. Moto kuryeleri her yerde fark edelim ve de saygı duyalım çünkü yeryüzündeki en değerli şey emektir.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Elvin Danışmaz.

Memleketim Trabzon/ Araklı, 22 yaşındayım. Asıl mesleğim fotoğrafçılık ancak pandemi döneminde kuryelik yapıyorum. Ülkemizdeki işsizlik durumuna bakıldığında, en iyi para verdikleri iş kuryelik, bu nedenle kuryelik yapıyorum. Motor ehliyetim olduğu için motoru kullanmakta da sorun yaşamıyorum.

O gün trafikte neler yaşandı?

Trafikte seyir halindeyken önümde bir araç vardı. Selektör yaptım beni fark etsin diye, genelde motosikletleri fark etmiyorlar. Adam üzerime kırdı daha sonra. Ben de korna çaldım. Korna çalınca daha çok fark eder diye düşündüm. Sağa çekti durdu, ben de bir şey diyecek sandım, bazen arkadaşlarımızla denk gelebiliyoruz. Ondan sonra yanına gittim, durdum. Kapıyı açar açmaz motosikletle benim dengemi bozdu. Dengemi bozunca motosikleti düzeltmeye uğraşırken adam arabadan indi. Kaskıma yumruk attı, yere düştüm. Düşünce motordan dolayı kalkamadım. Kalkmaya çalışırken de kaburgama defalarca tekme, yumruk yedim. Bir kişi de karnıma vuruyordu. O an hiçbir şey anlamadım, yere kapaklandım, sadece kendimi, kaburgalarımı korumaya çalıştım. Defalarca tekme ve yumruk yedim. Birisinin kaskımı tutup çekmeye çalıştığını fark ettim. Kaskımın kilidi takılıydı. Kilidi takılı olduğu için çekemedi ama alttaki ipi gırtlağımı, çenemi çok acıttı. Kaskım zaten paramparça oldu. Kaskımı alamayınca tekmeyle, yumrukla kaskımı kırdı. Üzerindeki cam da kırıldı. ‘Vurmayın’ diye bağırdım. ‘Kadınım’ dediğim halde vurmaya devam ettiler. Allah razı olsun, sağdan soldan vatandaşlar gelip ayırdılar, onları uzaklaştırdılar benden”

Saldırıdan sonraki süreçten bahseder misiniz?

Olaydan sonra önce hastaneye gittim. Çok ağrım vardı. İğne ile ağrı kesici yaptırdım, ağrı kesiciler etkisini kaybetmeden karakola gidip ifade verdim çünkü ertesi gün kalkamayacağımı biliyordum. Omuriliğime çok darbe aldım, bu süreçte bayağı ağrılarım oldu. Ertesi gün kati rapor için bile yataktan kalkıp hastaneye gidemedim. 3 gün yatağa bağlı kaldım. Belimi hareket ettiremediğim için sürekli yattım. Tuvalet ihtiyacımı bile gideremedim. Bu arada suçluların yakalanıp serbest bırakıldığını öğrendim. Mahkeme sürecindeyiz, şikâyetçiyim sonuna kadar .

Moto kuryeliğe devam edecek misiniz?

Motor kuryeliğe devam etmek istiyorum ama yaşadığım travmadan ötürü çok korkuyorum. Tekrar başıma geleceği düşüncesinden çıkamıyorum, devam edip etmeme kararını zamana bıraktım. Şu anda çalışmıyorum bir süre de tedavim için çalışamayacağım. Bir psikiyatri uzmanı ile beraber bu kararı alacağım, onunla tedavim devam etmekte.

Moto kuryelerin genel sorunlarından bahseder misiniz?

Moto kuryelerin genel sorunlarının başında,  trafikte bir araç olarak sayılmamaları geliyor, bu bize çok sıkıntı veriyor. Motor küçük olabilir ama bu motosiklet kullanımı ehliyet gerektiriyor. Motorların trafikte bir araç olarak sayılmaması, diğer araç sürücülerinin bizlere dikkat etmemesi nedeniyle çok kaza oluyor. Motor trafikte evet çok pratik, şeridin en solundan kenardan gidebiliyoruz çünkü biz hızlı bir hizmet veriyoruz.  En az 5 saat ile en çok 17 saat dur duraksız trafikteyiz. Aynı yolları defalarca gidip geliyoruz. Hep bir trafik çilesinin içindeyiz. Gerek kırmızı ışıklarda ki kalabalık gerekse iş saatlerinde ki kalabalık bizi olumsuz etkiliyor. Biz trafik nedeniyle geç kalırsak, zamanında hizmeti yetiştiremez isek müşteri arkamızdan “siparişim geç geldi” diye şikâyet oluşturuyor.  Gecikmenin sebebi hava şartlarının olumsuz olması (Yağmur, soğuk, kar ), trafikte herhangi bir kaza nedeniyle tıkanma veya yol çalışmasından ötürü yolun kapalı olması vs. pek çok şey olabiliyor. Bazen yayalarda bizi çok zorluyor. Yayalara yol verdiğimizde karşıdan karşıya geçmiyorlar. Kimi araç sürücüleri ise ben yaya geçidinde yol verirken, arkamdan gelip sağımdan geçip gidiyor benim beklememle o da beklemiyor. Moto kuryelik dışarıdan çok basit gibi gözüküyor lakin aslında çok zor.  Herkesin başarabileceği bir iş olmadığını açıklıkla söyleyebilirim. Her meyveden illaki çürük çıkar, bizde de motoru güzel kullanmayan,  kurallara uymayan kişiler elbette vardır ama bunu trafikteki diğer araç sürücüleri de fazlasıyla yapıyor.  Koca arabayı kaldırımın üstünde süren kişiler bile görüyorum. Trafikte kimsenin kimseye saygısı kalmamış bekleme tahammülleri ise sıfır.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak tek şey söyleyebilirim. Motor taşıtlarının trafikteki diğer taşıtlar gibi sayılmasını, fark edilmesini istiyorum çünkü motorun üzerindeki kaporta bizim bedenimiz…