Kanlı Kürek Davası Kararını Nefretle, Şiddetle ve En Yüksek Sesle Kınıyoruz

Emegin Seruveni
1.031 views

Konya barınağında, köpeklerin kürekle öldürüldüğü “Kanlı Kürek Davası”nın 02.01.2023 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmasında, sanıkların tahliyesine karar verildi. Zulmün en büyük suçlusu Konya Büyükşehir Belediyesi ve tarım müdürlüğü davaya mağdur sıfatında kabul edilirken, gönüllülerin, hayvansever aktivistlerin, Baro ve STK’ların tümünün davaya katılma talebi reddedildi.

Adalet sistemi, katilleri serbest bırakarak hayvanın, doğanın ve insanın bir kıymeti olmadığını bir kez daha gösterdi. Katilleri savunurken mazlum hayvan canların yaşamını daha derin bir karanlığa mahkum bıraktı. Bu ülke, bir kere daha hayvan katillerini korurken insan vicdanını mahkum etti.

Şunu unutmayalım, Kanlı Kürek Davası’nda tek suçlu bugün tahliye edilen iki katil değildir. Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe başkanlıkları, idari birimleri, barınak yönetimi, veteriner ve teknisyenleri, seyirci kalan amirlikleri ve taşeron firmaları da bu sistematik ve bilinçli katliamın, ve bundan sonra yaşanacak zulümlerin sorumlusudur. Bu ayıba ortak olmak için elinizde kürek olmasına gerek yok. Aldığınız kararla birlikte, şu saatten sonra, öldürülen o köpeğin de, öldürülecek olan köpeklerin de, incitilen tüm sokak hayvanlarının da katili sizsiniz.

Hukuki, ahlaki ve vicdani kaygıları olan herkesi derin bir öfke ve hüzne boğan kararı nefretle, şiddetle ve en yüksek sesle kınıyoruz. Bugün katilleri serbest bırakan insanlar, alenen ölümlere seyirci kalmayı seçen insanlar, hayvanları yaşam alanlarından koparıp ölüm kampı barınaklarda ölüme terk eden, sokak hayvanlarını gördüğü yerde taşlayan, su ve mama kaplarına zarar veren, zehirleyen, uzuvlarını kesen, yakan, tecavüz eden, ve tüm bu zulümleri savunan ve destekleyen insanlar; yarın bu ülkeye adalet geldiğinde hepiniz teker teker yargılanacaksınız. Çünkü biz, kürekle kafasına vurularak öldürülen köpeğin kanını da, bir kenarda ölmek için sırasını bekleyen köpeklerin dehşetle bakan gözlerini de, barınak aracında bulunan bir poşetin içerisinden hayvanseverlerce kurtarılan kedinin masumiyetini de unutmayacağız, unutturmayacağız.

Şunu da ekleyelim: biz buradayız, bir yere gitmiyoruz. Az değiliz, bilinçleniyor ve örgütleniyoruz. Sokağımızda da, parklarımızda da, bahçe ve evlerimizde de, var olduğumuz her yerde hayvanları da var edeceğiz. Biz hep burada, onlara destek için hazır bekliyor olacağız. Biz onlar için varız. Hayvan dostlarımızın patilerini asla bırakmayacağız.