Bir Hayalin Emekle Şekillenen Serüveni

Gamze Güven
993 views

“Bir hayal olmadan insanlar yok olur; ancak cesaret olmadan da hayaller ölür…!”
Rosa Parks

Hiç hayal kurmayanlara anlatmak zor olsa da adına düzen denilen bu kaos içerisinde var olabilmenin, azıcık nefes alabilmenin adıdır ve tek yoludur hayal etmek! O hayaller, hayatımızdaki binlerce rutinin ördüğü kafeslerin açık kapılarıdır. Bilinçaltımızda yaşattığımız düşüncelerimizi yani hayallerimizi düş boyutundan, hareket boyutuna geçirdiğimiz anda bir doğum sancısı da başlar aslında. Zordur hayallerini doğurmak, onların peşine düşerek gerçekliğe doğru sürmek… Cesaret ister emek ister sabır ister aslında en çok da “istemeyi” ister.

Var oluşumuzu renklendiren hayallerimiz aslında yaşama ve yaşatma isteğimizin de bir dışavurumudur. Bir şeyi hayal edersiniz, hayal ettiğinizi amaçlarsınız ve en sonunda amaçladığınızı yaratırsınız. Hayalin zamanı, mekânı, mantığı ve sınırı yoktur. Birçok eylemin başlatıcısı ve hedefe taşıyıcısıdır. Bu anlamda başarının da temel ögesidir. Bu nedenle Albert Einstein’ın ifadesi ile hayal kurmak çoğu zaman “Bilgiden bile daha değerlidir.”
Bundan bir yıl önce, geçmişten gelip şekillenen ve gerçek olması çok istenen büyük bir hayal, geleceğe dair cesur bir vizyona dönüştü. Tutkuyla, heyecanla, korkuyla ve çokça cesaretle bir yola çıkıldı. Umutla çıkılan ve umut aşılayan bu yolda “Emeğin Serüveni” ile hayaller gerçeğe dönüştü. Zamanla, özverili çalışma ile gözlem ve geçmiş deneyimlerle yürünen bu yolda, hayal kurmayı bilen insanlarla yol almak keyifliydi.

Hayal etmek imkansızlığı reddetmekti, hayal edilen her şey uygulanabilirdi ve öyle oldu. Bu hayal için imkânlar yaratıldı. Hayallerimizin gerçeklerle bir derdi olmadığından birlikte uyum içinde yaşamalarına izin verildi. Hayatın içinde devleşen sorunlara inat herkes bu dergiye kendi cephesinden renk kattı. Amaçlandığı gibi tüm söylenmek istenenler sansürsüz olarak söylendi, yazıldı. Hayatın tüm acımasızlığına karşı bir soluklanma alanı oldu.

Bu dergi için emek veren herkesin hayalleri de çok önemli ve değerliydi, bunu hissettik. Her zaman başkalarının acılarını, sevinçlerini paylaşıp, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaya çalışan bu yapıyı sevdik. Hayallerini öldürmemek için cesurca yol alan tasarlayan, üreten tüm Emeğin Serüveni emekçilerine saygılarımla.