Bir Çingene İki Ölü

Mustafa Angın

Mustafa Angın
684 views

Çok Katmanlı Bir Eser: Bir Çingene İki Ölü

Yazar Angın bu kitapta, kurgu üzerinde oynadığı oyunlarla bize katmanlı bir hikâye sunuyor ve iç içe geçen hayatların zaman tanımayacağını gösteriyor. Aynı adlı senaryodan romana uyarlanan Bir Çingene İki Ölü romanı, senaryo ile roman tekniklerini ustalıkla bir araya getiriyor. Senaryosu; 2021 yılında 5. Denizbank İlk Senaryo İlk Film yarışmasında 180 başvuru içinde finale kalan eserler arasında yer alıyor.
Eserde zaman, mekân, karakterler ve olaylar yer yer öne çıkıp yer yer geri çekiliyor ve sahneyi bir başka unsura bırakıyor. Bu da okura çok katmanlı bir okuma sağlıyor ve dikkatini dağıtmamasını talep ediyor. Bir başka deyişle Angın, hikâye ile tekniği, büyük bir uyum içinde vermeyi başarıyor.
Bizi 1941 Nazi zulmünü, Sinti Çingenleri üzerinden anlatan Mahmut adlı bir yazarla yolculuğa çıkarıyor. Yazar ve senarist Mahmut, geçmiş ile şimdi arasında bocalarken, onunla iletişime giren herkesi de bilerek bu bocalamaya dâhil ediyor.
Angın, romanın temeline Nazi zulmünü koyarken, insani pek çok konuya değiniyor ve var olmanın amacını yazarın kendi bedeninde sorgulattırıyor. Karakterlerin geçirdikleri dönüşüm, zaman akışının iç içe geçmiş yapısı ve olayların şaşırtıcı seyriyle okurlara nitelikli bir roman sunuyor
Üstkurmaca tekniğini de içeren Bir Çingene İki Ölü eseriyle, yazılma ve okunma sürecini bir arada takip edebilmemizi sağlıyor.
Okurun aklında bıraktığı en büyük sorulardan biri de bu: Elimizdeki kitabın yazarı Mustafa Angın mı yoksa senarist Mahmut mu?

Kitap linkleri

https://www.trendyol.com/yazardan-direkt-yayinevi/bir-cingene-iki-olu-p-743391708

https://istanbulbooks.com/product/bir-cingene-iki-olu-e-kitap/

https://heryerdekitap.com/?s=Bir+%C3%A7ingene+iki+%C3%B6l%C3%BC+&product_cat=0&book_author=0&post_type=product

https://www.amazon.com.tr/dp/625723784X?ref_=cm_sw_r_mwn_dp_QZAF30RQ1KAJ9EJRNC65

https://www.amazon.com.tr/dp/625723784X?ref_=cm_sw_r_mwn_dp_QZAF30RQ1KAJ9EJRNC65

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR